ÚvodDestinácieZájazdyPočasieFotkyMapaKontakt

Festivaly & sviatky

Festivaly a slávnosti

V Čiernej Hore, tak ako v iných krajinách si chcú ľudia užiť zábavu, spríjemniť deň, a preto usporiadavajú festivaly a slávnosti. Typicky zimným sú celoštátne preteky na snehu, konajúce sa v januári v meste Zabljak. Tieto preteky pritiahnu množstvo športových fanúšikov, nechýba hudba, ani dobré jedlo či pitie. V oblasti Herceg Novi sa vo februári koná tzv.“festival mimózy“, čo je rôznorodý a veselý festival, počas priebehu ktorého sa konajú rybárske oslavy, maškarné bály, karnevaly, výstavy, súťaže, výstavy kvetín a divadelné predstavenia. V tomto istom mesiaci sa koná i karneval a maškarný ples v Kotore a Karnevalové noci v zálive Tivat. Slávny Lyžiarsky pohár Dumitor v oblasti Zabljak, konaný na medzinárodnej úrovni sa tiež koná vo februári. Ďalšou športovou akciou sú cyklistické preteky po cestách kráľa Nikoly. Konajú sa v marci. Významnou slávnosťou sú Dni kamélií v Kotore. Prebiehajú tu výstavy kvetín, divadelné predstavenia, kaméliovýples a Miss kamélie. Tento mesiac sa nenudia ani v Podgorici, kde sa koná festival detských piesní Naša Radosť a Zlatá snehová guľa. Apríl je mesiacom divadelných predstavení v Podgorici. V máji môžeme postrehnúť tri dôležité udalosti- festivaly. Prvým je televízny festival, počas ktorého sa premietajú slávne televízne filmy, druhým je Vladimírov kríž, ktorý sa koná 30 mája. V tento deň sa nesie na vrchol hory Rumija na miesto, kde podľa legendy stál kostol. Posledným z trojice festivalov je Montenegro Cup v Kotore a Nikšiči. Tu sa jedná o súťaž vo voľnom lezení. Na festivaly bohatý je i jún, ktorý je časom pre festival v Budve s názvom Piesne Stredomoria a Medzinárodný festival stredomorskej hudby. Festival ideálny pre vyžitie mládeže je International Youth Camp. V júlovom festivale Mesto divadla v Budve ide o slávnosti klasickej hudby, divadla, baletu, kde vystupujú spevácke zbory, domáci i zahraniční umelci.

Sviatky

Tak ako iné krajiny s bohatou históriou, oslavujú čiernohorci mnoho sviatkov.

  • 1. a 2. január - Nový rok
  • 6., 7. a 8. január- Božić – pravoslávne vianočné sviatky
  • 8. marec- Medzinárodná deň žien
  • 1. a 2. máj - Praznik rada - Sviatok práce
  • 21. máj- deň nezávislosti
  • 13. júl - Dan ustanka - Deň povstania (štátny sviatok Republiky Čierna Hora)
  • 25. december- Vianoce

Náboženské sviatky

  • Uskrs (Veľká Noc) - tri dni pohyblivých sviatkov (Veľký piatok, veľkonočný pondelok a utorok). Pravoslávni veriaci dodržiavajú sviatky podľa juliánského kalendára, rímski katolíci podľa gregoriánského.
  • Ramadán a Bajram pre vyznávačov islamu.
  • Jom Kipur - náboženský sviatok Židov, ktorí majú právo na jeden voľný deň.

Najsvätejším svätým srbskej pravoslávnej cirkvi je Svätý Vávra. Každá rodina však má svojho patróna alebo ochrancu a oslavuje na jeho počesť jednodenný sviatok, počas ktorého má rodina právo na dovolenku.

Zájazdy do Čiernej Hory
Makadi Palace Hurghada

Termín: 11.11.-18.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 479,- €

Sentido Oriental Dream Resort Marsa Alam

Termín: 17.11.-24.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 522,- €

Sea Gull Resort & Beach Hurghada

Termín: 17.11.-24.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 387,- €

The Grand Makadi Hurghada

Termín: 18.11.-25.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 259,- €

Three Corners Sunny Beach Hurghada

Termín: 19.11.-26.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 415,- €


Všetky zájazdy do Čiernej Hory...