ÚvodDestinácieZájazdyPočasieFotkyMapaKontakt

Doprava

Pokiaľ turisti cestujú autom, treba dodržať niektoré dôležité predpisy. Dôležité je mať pri sebe platný vodičský preukaz, osvedčenie o technickom stave vozidla a tzv. zelenú kartu (doklad o zaplatení poistného o zákonnej zodpovednosti za škody spôsobené prevozom motorového vozidla). Vodič si musí zelenú kartu vybaviť u nás, v poisťovni, alebo musí v opačnom prípade priamo na hranici zaplatiť poistné, ktorého cena je však omnoho vyššia. Medzinárodný vodičský preukaz nie je potrebný, ale v prípade, že si chce turista zapožičať auto, je výhodné ho vlastniť. Mnohé z nich ho totiž vyžadujú.

Povolené rýchlosti

 • V obci - 60 km/hod.
 • Mimo obce - 80 km/hod.
 • Na diaľnici - 120 km/hod.

Povolený obsah alkoholu v krvi môže mať vodič 0,5 promile. U profesionálnych vodičov a u vodičov motocyklov nie je tolerovaný žiadny alkohol v krvi. Postihy sú veľmi prísne, od pokuty až po väzenie a odobranie vodičského preukazu. Je povinnosťou používať bezpečnostné pásy na všetkých miestach, kde je nimi auto vybavené. Deti do 12rokov nesmú sedieť na prednom sedadle automobilu.

Časté bývajú dopravné kontroly, kedy sa doporučuje rešpektovať výzvu polície na zastavenie vozidla a počas kontroly sa správať kľudne a vyvarovať sa konfliktov, na ktoré policajné orgány reagujú častokrát neadekvátne. Kedysi dochádzalo pri kontrolách tohto typu k vymáhaniu drobných úplatkov

Polícia má práva na mieste uložiť vodičovi pokutu, avšak u závažnejších priestupkov môže dôjsť až k uväzneniu a odobratiu vodičského oprávnenia na 30 dní až 6 mesiacov

Výška pokút za dopravný priestupok

 • nepoužitie bezpečnostných pásov alebo za dieťa sediace na prednom sedadle: 7,5 eura
 • nepovolené predchádzanie: 22,3 eura
 • nesprávne parkovanie: 12,4 eura
 • prekročenie rýchlosti mimo obce do 10 km/h: 7,5 eura
 • prekročenie rýchlosti v obci do 10 km/h alebo mimo obce do 30km/h : 12,4 eura
 • prekročenie rýchlosti v obci o 10-30km/h alebo mimo obce o 30-50km/h: 18,6 eura
 • nedanie prednosti v jazde alebo jazda na červenú: 22,3 až 111,5 eura
 • jazda pod vplyvom alkoholu či iných omamných prostriedkov: 22,3 až 111,5 eura

V prípade dopravnej nehody sa doporučuje vždy volať políciu, hlavne pokiaľ je poškodené auto a žiadať o spísanie protokolu o dopravnej nehode. Kópiu protokolu musí majiteľ vozidla predložiť pri hraničnej kontrole pri výstupe z krajiny (v prípade havarovaného vozidla môže inak dôjsť ku komplikáciám).

V prípade poškodenia auta, sa tu nachádzajú početné autoservisy, súkromné i štátne. Služby sú na dobrej úrovni, problémy môžu byť s náhradnými dielmi.

Zapožičať si automobil alebo motocykel si môžu turisti v - Rent-a-Car, ktoré sa nachádzajú vo všetkých väčších letoviskách a väčších mestách.

Záujemca o auto musí byť starší než 21 rokov a musí sa preukázať platným vodičským preukazom. Doporučuje sa zistiť si pred prenájmom výšku poistenia vozidla.

Doporučuje sa tiež cestovať pokiaľ možno počas dňa, nezastavovať sa na odľahlých parkoviskách, využívať väčšie terminály či osvetlené hotelové parkoviská. Nedoporučuje sa tiež cesty do albánskeho pohraničia.

Zájazdy do Čiernej Hory
Makadi Palace Hurghada

Termín: 11.11.-18.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 479,- €

Sentido Oriental Dream Resort Marsa Alam

Termín: 17.11.-24.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 522,- €

Sea Gull Resort & Beach Hurghada

Termín: 17.11.-24.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 387,- €

The Grand Makadi Hurghada

Termín: 18.11.-25.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 259,- €

Three Corners Sunny Beach Hurghada

Termín: 19.11.-26.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 415,- €


Všetky zájazdy do Čiernej Hory...